« Wróć

100 LAT NIEPODLEGŁEJ

Obchody 100-lecia niepodległości Polski rozpoczęły się w Grabowcu już w piątek, 9 listopada 2018 roku. W Zespole Szkół im. Henryka Sienkiewicza odbyła się uroczysta akademia, którą przygotowały klasy I-III. Uczniowie włączyli się również w ogólnopolską akcję „ Rekord dla Niepodległej”, która polegała na odśpiewaniu hymnu o godz.11.11. Następnie ulicami Grabowca przeszedł marsz, do którego mogli dołączyć mieszkańcy miejscowości, zakończony happeningiem przed Urzędem Gminy. Noc z soboty na niedzielę, t.j. 10/11 listopada to tradycyjny rajd pieszy szlakiem miejsc pamięci, który to, od wielu lat prowadzi wielki pasjonat i nauczyciel historii, pan Waldemar Greniuk.

Świętowanie w dniu 11 listopada rozpoczęło się o godzinie 12.00 odśpiewaniem hymnu państwowego z udziałem orkiestry dętej GOK. Uroczysta Msza Święta sprawowana była w intencji naszej Ojczyzny przez ks. dziekana Zygmunta Żółkiewskiego, poprzedzona częścią artystyczną i Zaduszkami Strażackimi . Do zgromadzonych w kościele osób, słowa refleksji i zadumy, skierował wójt gminy Grabowiec, pan Waldemar Greniuk.

Druga część świątecznego dnia odbyła się w Gminnym Ośrodku Kultury, gdzie o godz. 15.00 została otwarta wystawa „ Aby czas nie zatarł ani niepamięć”. Eksponaty pochodzące ze zbiorów pana Janusza Koremskiego z Grabowca Góry prezentują drogi do niepodległości. Są to zarówno dokumenty, zdjęcia z rodzinnego albumu, ponad stuletnie książki jak i różnorodna broń używana przez legionistów. Na wystawie znalazło się także kilka obrazów, w tym „Bitwa pod Trzeszczanami”,zdobiąca na stałe jedną ze ścian szkoły w Trzeszczanach.

Spotkanie zgromadziło wielu zapalonych szperaczy historii, którzy z ogromnym zainteresowaniem obejrzeli wystawę. Przy kawie i ciastkach ( upieczone przez panie z KGW w Grabowcu Górze) prowadzone były rozmowy, śpiewane pieśni patriotyczne, czytane wiersze. Niespodzianką dla uczestników była prezentacja najnowszego teledysku z pieśnią „Rozkwitały pąki białych róż” w wykonaniu pani Marty Herbut. Wystawę można oglądać w godzinach pracy GOK do końca listopada b.r.

Organizatorzy składają serdeczne podziękowania za przygotowanie pysznego ciasta paniom z KGW na ręce przewodniczącej, pani Elżbiety Czata.

K. Sawicka


UROCZYSTOŚĆ W ZS (9.11.2018)


UROCZYSTOŚĆ W KOŚCIELE PARAFIALNYM I GOK (11.11.2018):


BIAŁE RÓŻE - MARTA HERBUT (Studio G-Sound)

zdjęcia z planu 


GALERIA:

Liczba wyświetleń galerii: 1428

Dodany 13.11.2018